Co to jest i jaki wybrać hosting? Porównanie ofert

Chcesz stworzyć stronę www? Potrzebujesz hostingu!

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biznesu bez silnej obecności w internecie. Zyskują na tym nie tylko firmy handlowe, które w sieci mogą prowadzić własne sklepy. Platformy e-commerce cieszą się ogromną popularnością, ale świat nie kończy się na nich.

Pamiętaj, że współcześnie większość Twoich potencjalnych klientów zanim skorzysta z usług, najpierw poszuka ich w sieci. Strona internetowe, nawet działająca w formie wizytówki, zmienia wiele i ułatwia docieranie do nowych odbiorców. Jeśli do tego jest ona dobrze wykonana, buduje pozytywny wizerunek marki i świadczy o jej profesjonalnym podejściu do pracy.

Warto dodać jeszcze, że nawet biznesy o zasięgu lokalnym powinny promować się w sieci. Minęły już czasy, w których to ludzie wybierali usługi po prostu po sąsiedzku. Również poszukają oni informacji w sieci i wybiorą się do tych firmy, których oferta ich zainteresuje.

Wiesz już, jak istotna jest strona internetowa z punktu widzenia biznesu. Musisz jednak wiedzieć jeszcze, że samo jej zbudowanie (lub zlecenie wykonania) to za mało. Potrzebujesz hostingu, najlepiej solidnego i dobrze dopasowanego parametrami do formy witryny. Czym jest hosting, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie są popularne oferty z nim związane?

Hosting – co to jest?

Nie będziemy tutaj zagłębiać się w technologiczne szczegóły związane z branżą informatyczną. Wyjaśnimy to pojęcie w bardzo prosty i, mamy nadzieję, zrozumiały sposób. Strona internetowa, której pliki znajdują się na dysku twardym, nie jest widoczna dla nikogo w internecie. Komputer z tym dyskiem musi być stale podłączony do internetu. W ogromnym skrócie, hosting jest usługą, w ramach której uzyskuje się miejsce na stronę internetową na dysku takiego komputera. Urządzenia te określa się mianem serwerów.

Sprzęt jest utrzymywany przez firmy oferujące usługi hostingowe. Przestrzeń dyskowa na takim komputerze dzielona jest na części. Każdy klient firmy uzyskuje więc niewielki fragment pojemności dysku, na który może wgrać swoją stronę. Serwery mają swoje zewnętrzne adresy IP, natomiast podłączeni do niego klienci uzyskują unikalne, wewnętrzne adresy IP.

Potrzebna będzie oczywiście jeszcze domena. Jest to adres, który wpisany w przeglądarce, kieruje na konkretną witrynę. Warto wiedzieć, że domeny miały na celu stworzenie internetu przyjaznego użytkownikowi. Pod tymi nazwami nie kryje się nic innego, jak adres IP. Jeśli nie wierzysz, to dla testów wpisz do swojej przeglądarki internetowej następujący adres IP: 216.58.209.3. Zostaniesz przekierowany na znaną Ci doskonale stronę google.pl.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobry hosting?

Pamiętaj, że hosting hostingowi nie jest równy. W każdym z tych przypadków dzielisz przestrzeń dyskową z innymi użytkownikami. Dzielisz również moc samego komputera, czyli w tym przypadku serwera. Z tego też powodu są duże różnice pomiędzy ofertami, które znajdziesz na rynku. Wybierając hosting, musisz więc zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • pojemność przestrzeni dyskowej (musisz wiedzieć, ile miejsca na dane potrzebuje Twoja strona, biorąc jeszcze pod uwagę zapas na przyszłość, na ewentualny rozwój serwisu),
  • uptime (jest to parametr określający stabilność serwera, im bardziej zbliżony do 100% tym lepiej),
  • limity transferowe [3] (przy niektórych tanich hostingach spotkasz się z miesięcznymi limitami na ilość wysłanych oraz pobranych danych),
  • dysk twardy HDD lub SSD [2] (półprzewodnikowe dyski SSD oferują krótki czas dostępu do danych, dzięki czemu strona ładuje się szybciej, jest to szczególnie ważne przy bardzo rozbudowanych portalach),
  • bazy danych MySQL (ich ilość również jest ważna przy większych serwisach),
  • wersja PHP (bezpośrednio wpływa na szybkość działania strony).

Naturalnie wszystko to musisz zestawić z ceną. Od razu odradzamy korzystanie z darmowych kont hostingowych, a tych w sieci jest pełno. Mają one trzy podstawowe wady. Po pierwsze zazwyczaj ich uptime jest niski [1], a więc Twoja strona często może być niedostępna. Po drugie zazwyczaj są słabo zabezpieczone, podatne na typowe ataki hakerskie i na wirusy. Po trzecie są niepewne. W regulaminie każdego takiego hostingu znajdziesz zapis, że firma świadcząca usługi może nagle i bez podania przyczyny po prostu zamknąć serwer. W efekcie nie tylko Twoja strona stanie się niewidoczna, ale nawet całkowicie ją stracisz (niektóre firmy hostingowe oczywiście odpowiednio wcześniej ostrzegają o takich planach, dając możliwość zrobienia kopii zapasowej).

Porównanie popularnych firm hostingowych

Wspominaliśmy na początku o tym, że przyjrzymy się kilku popularnym ofertom hostingu współdzielonego, z których można dzisiaj skorzystać. Prześwietlimy więc teraz po krótce firmy dHosting, Netmark, Hekko, Linuxpl.com, Futurehost oraz Zenbox. Jakie są różnice między tymi ofertami? To bardzo dobrze pokazuje poniższa tabela – prezentujemy w niej najtańsze, podstawowe oferty dostępne u usługodawców dedykowane firmom.

dHosting

50 GB SSD – nielimitowany – 200 zł rocznie – Można uruchomić skalowalność serwera za dodatkową opłatą. W ramach usługi parametry automatycznie dopasują się do aktualnych potrzeb. Skalowanie dotyczy przestrzeni dyskowej do 1 TB, szybkości procesora do 24 GHz, ilości pamięci RAM do 64 GB.

Netmark

20 GB SSD – bez limitu – 87,50 zł/rok (cena aktualnie w promocji, 175 zł standardowa) – Nielimitowana ilość baz danych MySQL oraz dostęp do zadań CRON i do SSH i możliwość dowolnego podziału przestrzeni dyskowej.

Hekko

50 GB – bez limitu – 279 zł/rok – W cenie narzędzia do monitorowania SEO, darmowa rejestracja domeny .pl, rozbudowane narzędzie kopii zapasowych i wiele zabezpieczeń serwera.

Linuxpl.com

25 GB – bez limitu – 89 zł/rok (cena aktualnie w promocji, standardowa to 249 zł) – Dostęp do SSH, narzędzia SEO, codzienny automatyczny backup strony.

Futurehost

60 GB SSD – 600 GB/miesiąc – 35 zł miesięcznie – Darmowy certyfikat SSL, kreator stron, darmowa rejestracja domeny .pl, bon 300 zł na pozycjonowanie strony.

Zenbox

Bez limitu – bez limitu – 367,77 zł/rok za 25k użytkowników – Unikalna oferta hostingowa, w której opłata pobierana jest od miesięcznej ilości użytkowników. Parametry są nielimitowane i skalują się do potrzeb, w tym przypadku dla serwisów, których miesięczna ilość użytkowników nie przekracza 25 tysięcy. Przy przekroczeniu tej ilości strona pozostaje aktywna, ale trzeba dokupić specjalne doładowanie.

Podsumowując….

Jak widzisz, wszystkie te hostingi bardzo wyraźnie różnią się od siebie. Wybór konkretnego w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i od skali tworzonej strony. Pamiętaj, aby zawsze myśleć przyszłościowo. Lepiej wybrać pakiet z zapasem, aby strona miała miejsce na rozwój. Przenoszenie witryny z serwera na serwer jest zadaniem trudnym i czasochłonnym, a więc także kosztownym.

Źródła zewnętrzne:

  • [1] https://www.lifewire.com/uptime-in-web-hosting-3467355
  • [2] https://www.pcworld.pl/porada/SSD-vs-HDD-co-jest-lepsze-i-dlaczego,413069.html
  • [3] https://www.komputerswiat.pl/poradniki/internet/co-oznaczaja-parametry-hostingu-i-jak-to-sie-ma-do-potrzeb-uzytkownika/yhtg1cx
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Wasze komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *