Ile kosztuje domena i hosting? Przykładowe ceny

Kiedy zamierzamy otworzyć własną stronę internetową, niezależnie czy ma to być sklep online, duży portal, strona firmowa czy nawet jakiś tematyczny blog, to musimy porządnie przyłożyć się do kwestii wyboru pakietu hostingowego oraz odpowiedniego adresu internetowego.

Domena jest ważna pod kątem rozpoznawalności naszej przyszłej marki internetowej. Powinna być ona łatwa do zapamiętania, a do tego niejako charakteryzować naszą stronę, czyli po jej zobaczeniu internauta powinien już domyślać się, co znajdzie na witrynie.

Hosting natomiast z pewnością trzeba dopasować do potrzeb danej strony. Im większy ruch na witrynie prognozujemy oraz im bardziej będzie to strona rozbudowana, tym wydajniejszy pakiet powinniśmy wybrać. Ważne jest również to, aby serwer działał stabilnie i aby w razie problemów dało się dość szybko kontaktować z obsługą klienta. Ile to może kosztować?

Sprawdzamy ceny kont hostingowych

Przyjrzymy się jednak przede wszystkim cenom, na jakie musimy być przygotowani, kiedy chcemy wykupić jakieś konto hostingowe. Weźmiemy tutaj pod uwagę ofertę firmy futurehost.pl, która naszym zdaniem sprzedaje naprawdę wydajne i stabilne hostingi z możliwością łatwego dopasowania ich do potrzeb.

Hostingowe konta typu „standard”

Oferta została tutaj dość przejrzyście podzielona na pakiety dedykowane dla biznesu oraz do użytku prywatnego i od tych drugich właśnie zaczniemy. Mamy tam 3 opcje do wyboru, a więc konto „na start”, „podstawowy” oraz „komfortowy”.

Wybór drugiego pakietu na początek jest najlepszym rozwiązaniem. Dostajemy tutaj 20 GB przestrzeni dyskowej na szybkich dyskach SSD, 200 GB transferu miesięcznego, możliwość certyfikacji SSL za darmo, a do tego brak limitów dla baz danych, kont FTP, pocztowych czy subdomen.

Pakiet taki kosztuje 15 zł miesięcznie i jest dobrym wyborem z tego powodu, że daje nam spore pole do popisu przy budowie nowej strony, przy jednoczesnym zachowaniu przystępnej ceny. Jeśli nasz serwis bardzo szybko będzie się rozwijał, to parametry dadzą nam sporo czasu na podjęcie ewentualnej decyzji o przejściu na wyższy pakiet.

W przypadku konta „na start” cena wynosi 10 zł miesięcznie i mamy 10 GB przestrzeni dyskowej oraz 100 GB transferu. Najdroższy pakiet „komfortowy” to wydatek 20 zł miesięcznie i 30 GB przestrzeni dyskowej oraz 300 GB transferu.

Hostingowe konta „biznes+”

Konta biznesowe oferowane są już z myślą o tych osobach, które chcą na swoich stronach zarabiać, tworząc rozbudowane portale czy ogromne sklepy internetowe o dużym zasięgu. Są to już hostingi dużo wydajniejsze, pojemniejsze i bardziej funkcjonalne niż opisywane wcześniej konta standardowe. Ile to kosztuje?

Przykładowo konto „premium” to wydatek 50 zł miesięcznie, ale dostajemy aż 100 GB przestrzeni dyskowej i 1000 GB dla transferu. Istnieje także opcja indywidualnego dopasowania pakietu do potrzeb, w której to cena również ustalana jest indywidualnie.

Kupujemy domenę internetową

Obowiązkowym punktem przy zakładaniu strony jest oczywiście również zakup domeny i tutaj ceny są naprawdę zróżnicowane, zależnie od tego z jakiej grupy wybieramy. Zazwyczaj domeny regionalne (dedykowane konkretnym miastom) są sporo tańsze, a za funkcjonalne zapłacimy nieco więcej.

I tak, chociażby kupując domenę waw.pl czy lodz.pl zapłacimy za nią jedynie 3 zł za pierwszy rok oraz 21 zł przy jej przedłużaniu. Domeny funkcjonalne, takie jak com.pl czy net.pl to wydatek 8 zł przy rejestracji i 49 zł po każdym roku przy przedłużaniu. Domenę .pl możemy za to kupić za niecałe 10 zł, płacąc później przy przedłużaniu już 59 zł.

Istnieje również wiele innych ciekawych domen, takich jak .co, która kosztuje 125 zł przy rejestracji i tyle samo przy przedłużaniu. Możliwości jest wiele i warto zawsze dokładnie się z nimi zapoznać.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. atutitu pisze:

    hekko, futurehost, ovh – tu warto kupowac domeny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *