Outsourcing – rozwiązanie dla MŚP?

Outsourcing to nowoczesne podejście do zarządzania – wielu młodych ciałem lub duchem współczesnych przedsiębiorców, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, tak właśnie o nim powie. To dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach, w licznych branżach małych i średnich przedsiębiorstw.

Dziś liczy się przede wszystkim efektywność – outsourcing pozwala wyeliminować skomplikowane procesy finansowo-kadrowe związane z zatrudnianiem pracowników – nie marnujemy czasu, energii i pieniędzy i skupiamy się na efektach naszej własnej działalności. Dlatego od wielu lat outsourcing zyskuje na popularności i coraz więcej firm decyduje się na to rozwiązanie. W naszym kraju ten sektor gospodarki rozwija się wyjątkowo prężnie.

Prawda jest taka, że możliwości są praktycznie nieograniczone, bo w zasadzie prawie każdy aspekt działalności można oddelegować firmie outsourcingowej. Najpopularniejsze obszary działalności firm zewnętrznych to np. usługi księgowe – obecnie około 70% firm korzysta z firm zewnętrznych, które zajmują się ich księgowością.

Niewielu przedsiębiorców zatrudnia własne księgowe – po prostu najczęściej to się im nie opłaca. Same koszty zatrudnienia takiej dodatkowej osoby są za wysokie, a potrzeba całoetatowej księgowej za biurkiem w siedzibie firmy nie jest przecież obligatoryjna. Łatwiej zatem zlecić to firmie zewnętrznej i nie przejmować się niczym – w takiej sytuacji dostajemy usługi znacznie wyższej jakości i zminimalizujemy koszty.

Czy bowiem małe przedsiębiorstwo stać na zatrudnienie bardzo dobrej księgowej? Nie sądzę. Kompleksowa obsługa i jasny układ przekonuje większość właścicieli firm – zarówno tych małych, jak i większych. Istotna w kwestiach księgowych jest także sprawa bezpieczeństwa – w momencie powierzenia tych zadań (czy jakichkolwiek innych – odnosi się to także do każdej innej dziedziny) odpowiedzialność za działania ponosi firma outsourcingowa.

Jeżeli będzie błąd – ona się tłumaczy – jeżeli mamy własną księgową – wszelakie pomyłki są nasza winą. Zaraz za księgowością, następną popularną dziedziną jest branża informatyczna – nowe technologie, cyfryzacja, bezpieczeństwo informacji – to kwestie bardzo istotne w każdej firmie. Jednak – analogicznie – zatrudnianie własnego specjalisty jest złożone i kosztowne.

Łatwiej, szybciej, taniej i bezpiecznej skorzystać z usług firm zewnętrznych. Trzecie w rankingach popularności są firmy outsourcingowe, które oferują kompleksową pomoc w szukaniu źródeł finansowania dla firm – potrzebna jest tu specjalistyczna wiedza i cały zespół ludzi – tu chyba żaden przedsiębiorca o zdrowych zmysłach nie zdecydowałby się na samodzielne zatrudnienie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Komentarze użytkowników:

  1. wamabit pisze:

    Faktycznie – outsourcing to dziś najczęściej najlepsze rozwiązanie, sam korzystam u usług księgowych i informatycznych firm zewnętrznych.

  2. Dobrze, że jest wiele firm- dzięki temu ceny są konkurencyjne i nawet na początku biznesu młodych przedsiębiorców na to stać.

  3. nood pisze:

    A ja niestety mam złe doświadczenia z jedną z firm outsourcingowych – ale mam nauczkę – trzeba uważać z kim się współpracuje, a nie wybierać najtańsza ofertę na rynku… Teraz zmieniłem firmę i w końcu jest ok. – terminy, zasady, kontakt – nie narzekam na takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *