Własna firma sposobem na bezrobocie?

Niemal bezustannie słyszymy wokół, że pracy w Polsce nie ma i raczej nic nie zapowiada się na to, aby się pojawiła. Planowana reforma emerytalna dodatkowo nie będzie sprzyjała obecnym bezrobotnym – skoro osoby po 60. roku życia będą dłużej pracowały, nie zwolnią się etaty dla młodszych.

Jak sobie z tym poradzić? Coraz więcej osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest własna działalność gospodarcza. Będąc szefem samemu sobie, będziemy mieli pewność, że nie stracimy pracy i że nasz sukces będzie zależał wyłącznie od naszej ciężkiej pracy.

Podstawową kwestią jest to, jak założyć firmę. Wszystkie formalności są dość skomplikowane, więc szybko można się zniechęcić. Mimo tego, mając określony biznesplan i nieco samozaparcia, z pewnością przebrniemy przez sprawy urzędowe. Oczywiście, żeby rozpocząć działalność, niezbędne jest wyłożenie sporej sumy pieniędzy. Możemy zdecydować się na kredyt, lecz najlepiej byłoby dysponować własnymi środkami. W razie, gdyby plan się nie powiódł, przynajmniej nie pozostaniemy sami ze zobowiązaniami wobec firm finansowych.

Trzeba, bowiem pamiętać, że działalność gospodarcza to również duże ryzyko. Niestety, nie mamy pewności, że nasza firma przyniesie oczekiwane dochody. Czasem na jej rozwój potrzebnych jest wiele miesięcy. Nie wolno nam zapominać, że na rynku praktycznie w każdej branży istnieje ogromna konkurencja, którą będziemy musieli pokonać jakością naszych usług bądź też ich niską ceną. Dodatkowo, własna firma będzie potrzebowała reklamy. Wszystko to jest możliwe do osiągnięcia i może przynieść znaczne korzyści, ale tylko pod warunkiem, że mamy świetny pomysł na biznes i jesteśmy gotowi do wytężonej pracy.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

 1. paweł pisze:

  ja mam pomysł na biznes tylko potrzebuje srodków fiansnwoych. Z jakiego kredytu moge skorzystac?

 2. mairola pisze:

  ja załozyłam swoją fime po o uropie macierzynskim nie było dla mnie miejsca w fimie w której pracowałam. na początku było ciezko no i zamiast zysków były stratty, później wychodziłam na zero a teraz po trzech latach moge pochwalic sie całkiem dobrymi dochodami. Takze nie poddajcie sie na poczatku przewaznie jest ciezko;)

 3. piotrek pisze:

  uwazam ze najlepszą alternatywą dla młodych ludzi jest własny biznes i sam tez tak zrobiłem;)

 4. Karolek pisze:

  Zdecydowanie własna firma nie jest dla każdego, ale jest to bardzo dobry sposób na spełnienie wielu marzeń 🙂 Ja pamiętam, że sporo się przygotowywałem przed rozpoczęciem swojego biznesu. Przede wszystkim z pomocą wyższej szkoły bankowej – szkolenia rozwój osobisty, marketing, zarządzanie, rachunkowość. Bez tego naprawdę byłoby ciężko zdobyć potrzebną wiedzą. Co innego jak ktoś jest po studiach ekonomicznych czy menedżerskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *