Jaką metodę opodatkowania dochodów w firmie wybrać?

Wybór metody opodatkowania dochodów jest jedną z ważniejszych decyzji dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Wybierając odpowiednią metodę można sporo zaoszczędzić. Co roku należy zdecydować się na formę opodatkowania do dwudziestego stycznia. Do wyboru są cztery formy opodatkowania dochodów. Pierwsza opcja to skala podatkowa, która wynosi 18% lub 32 %. Ta opcja jest korzystna dla osób, u których koszty uzyskania przychodów są wysokie. Stawka 18% obejmuje osoby, których dochody nie przekraczają kwoty 85 525 złotych.

Natomiast w sytuacji, gdy te dochody są wyższe przedsiębiorcę obejmuje podatek 32%. Drugą formą podatkową jest podatek liniowy. W tym przypadku przedsiębiorca płaci podatek o stałej stawce, która wynosi 19 % bez względu na wysokość dochodów. Ta forma opodatkowania jest korzystna zwłaszcza dla osób, które maja stałe, wysokie dochody.

Trzecia metoda opodatkowania to ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma opodatkowania jest przeznaczona dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą nierolniczą indywidualnie, lub w formie spółki jawnej oraz cywilnej. Według tej metody opodatkowany jest przychód, a nie dochód. Stawki zależą od typu działalności.

Jest pięć stawek opodatkowania: 20% (wolne zawody), 17% (branża hotelowa, fotograficzna, parkingowa), 8,5% (wynajem i dzierżawa), 5,5% oraz 3%(działalność gastronomiczna). Czwarta metoda opodatkowania to karta podatkowa. Z tej formy mogą skorzystać osoby, które indywidualnie prowadzą działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej.

W tym przypadku stawka opodatkowania jest, co miesiąc w takiej samej wysokości. Ustala ją Naczelnik Urzędu Skarbowego. Jak widać możliwości opodatkowania jest sporo, dlatego warto się dobrze zastanowić nad tym, jaką metodę wybrać, żeby jak najmniej stracić.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. lola pisze:

    podatek liniowy czy zasady ogólne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *