Jak rozpocząć biznes w Wielkiej Brytanii?

Założenie własnej działalności gospodarczej czy firmy to nie lada wyzwanie. Trzeba dobrze orientować się w przepisach prawnych, bądź na początek zainwestować w dobrego radcę prawnego, który przeprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie wymogi, jakie musimy spełnić, zanim zaczniemy na dobre zarabiać pieniądze.

W jednych krajach proces ten jest żmudny i dość skomplikowany, w innych – dużo łatwiejszy, umożliwiający zarabianie pieniędzy i rozliczanie się z podatków jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem naszej firmy.

Jak założyć firmę w Wielkiej Brytanii?

Do wyboru mamy kilka opcji. Jedną z nich jest założenie działalności jako sole trader. Teoretycznie możemy sami ją wykonywać, a praktycznie możemy również zatrudniać innych pracowników. Inną z kolei jest założenie firmy Ltd – jest to nieco bardziej skomplikowany proces, który wymaga od nas złożenia większej ilości wniosków i posiadania większej ilości ważnych numerów, na podstawie których będziemy potem rozliczać się z należności i zatrudniać naszych pracowników.

Generalnie sole trader polecany jest tym, którzy planują otworzyć małą działalność i przewidują zyski na niskim lub średnim poziomie. Jeżeli spodziewasz się, że Twoja firma może posiadać duże obroty w ciągu roku, zdecydowanie lepiej będzie zarejestrować naszą działalność jako Ltd.

Pierwszym krokiem do zarejestrowania naszej firmy jest wypełnienie wniosku o „Self Assessment” – jest to formularz, który jednocześnie wyraża chęć rozliczania się z należności podatkowych na własną rękę i będzie podsumowywał dochody osiągnięte z różnych źródeł. Rejestrując się na stronie internetowej Home & Revenue dostaniemy specjalny numer o nazwie „Unique Tax Reference”, w skrócie UTR.

Spełnia on rolę bardzo podobną do polskiego NIP, czyli Numeru Identyfikacji Podatkowej. Ten numer również będzie obowiązywał nas w przypadku utworzenia firmy Ltd. Oczywiście, nie zrobimy tego, jeśli od razu nie będziemy posiadali jeszcze ważniejszego numeru, którym jest National Insurance Number – odpowiednik polskiego PESEL.

Na list potwierdzający nadanie numeru UTR czekać będziemy około 2 tygodni. Warto w międzyczasie zastanowić się nad założeniem biznesowego konta bankowego, który pozwoli nam oddzielić nasze prywatne pieniądze od pieniędzy pochodzących z naszego biznesu. Dodatkowo, tylko posiadając takie konto będziemy w stanie całkowicie monitorować i kontrolować przepływ naszych pieniędzy od klientów do pracowników i rzeczywisty obrót naszej firmy. Ponownie, więcej formalności do wypełnienia czeka nas w przypadku firmy Ltd niż firmy założonej na zasadzie sole trader’a.

Bardzo ważna jest księgowość. Możemy prowadzić ją sami – opanowując do perfekcji wystawianie faktur oraz ich przesyłanie do odpowiednich klientów. Jeżeli jednak nasz biznes jest makro przedsięwzięciem, warto skorzystać z pomocy doświadczonego księgowego. Tylko bezbłędnie prowadzona rachunkowość pozwoli nam odnieść sukces – w przeciwnym przypadku możemy uwikłać się w skomplikowane sytuacje, których rozwikłanie będzie kosztowało nas dużo czasu i nerwów.

Zdecydowanie łatwiej jest założyć firmę w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. System cechuje się także znacznymi ułatwieniami i mniejszą „papierkową robotą”. Decydując się na założenie biznesu poza granicami własnego kraju pamiętajmy, by celowość naszego przedsięwzięcia dobrze przemyśleć – oraz zaplanować.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Wasze komentarze:

  1. monsz pisze:

    a jak z rejestracją spółki w rajach podatkowych np na bahamach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *